cMc - 
The Children's Math CentreReserved: הורים
Reserved: ילדים
Reserved: ביתספר
Text Box:    דף הבית
Text Box:        צור קשר
הורים

חשבון נפש

מחשבות לקראת התחלת שנת הלימודים

 

צילה למברגר-פרידמן / סי.אם.סי – המרכז למתמטיקה לילדים

 

אני יושבת על חוף הים. ילדי משחקים ונהנים. הם כל כך רגועים. לפני שעה וחצי ביקרנו בגן הלאומי בקיסריה. אפילו ילדתי בת הארבע הקשיבה להסברים של המדריכה. כשההדרכה הסתיימה ניגשתי למדריכה ושיבחתי אותה על ההסבר הנפלא. היא הצליחה למשוך את תשומת הלב של כל אחד מהמבקרים מקטן עד גדול. אמרתי לה, שכדאי לה להיכנס פעם לכיתות בבית הספר והיא ענתה לי: "לי כולם תמיד מקשיבים...אינני יודעת על מה מדברים." יצאנו מהאודיטוריום וטיילנו בין שרידי קיסריה הישנה. הילדים כל כך התעניינו והיו צמאים לקשר בין מה שהם שמעו וראו בחדר הממוזג לבין האבנים שמונחות כאן בשמש החמה. ועכשיו אנחנו נחים על יד הים ואני חושבת לעצמי שזה אפשרי. כן, אפשר למשוך את תשומת הלב של הילדים, אפשר לגלות את העולם, אפשר ללמוד וגם ליהנות.

הגלים באים והולכים. הילדים אוספים צדפים. אני, לרגע הזה לא רוצה לתת ללכת. הלוואי ויכולנו לאסוף קצת מהרוגע הזה ולשמור אותו לשנת הלימודים, ביחד עם הצדפים? מחשבותיי מובילות אותי לסופי ז'רמיין. הילדים מאוד אוהבים את סיפורה של המתמטיקאית המפורסמת שהייתה נרגעת אך ורק כשנתנו לה לפתור בעיות מתמטיות. כל ניסיון להרחיק אותה מהתחביב שלה גרם לה לעצב רב. טוב, אתם בוודאי חושבים, אולי היו ועדיין יש אנשים כאלה, אבל אצלנו במשפחה? אין סיכוי! נו, לא צריך להגזים. אין צורך להפוך אתכם או את ילדיכם לסופי ז'רמיין, אבל לא הייתם רוצים שילדיכם יישארו רגועים כשיש שיעור או שיעורי בית במתמטיקה?

 

האהבה למוזיקה, לקריאה, לספורט ולאומנות באה בדרך כלל מהבית. מגיל צעיר אנחנו דואגים לשיר ולקרא לילדים. נייר וצבע לא חסרים באף בית. אנחנו מלמדים אותם לטפס על מתקנים ועומדים לצידם כדי לשמור שלא יפלו חס וחלילה. כן, אנחנו גם סופרים מדרגות, סופרים עד עשר בנדנדה, אבל שם לרוב זה נעצר. את החינוך המתמטי אנחנו משאירים למורים. האם מתמטיקה היא לא חלק מהיום-יום שלנו? בוודאי! כשאתם עושים קניות, תנו לילדים להשוות מחירים, תנו להם לחשב את המחיר הכולל. ואם זה קשה לילד, רק הסבירו שאתם משווים מחירים, מחשבים בערך את הסכום. כשאתם פותחים את השקיות בבית, תנו לילדים לגעת באריזות. העירו את תשומת ליבם לצבע, אבל גם לגודל וצורת האריזה. חינוך מתמטי מתחיל מגיל קטן. מספרים וצורות גיאומטריות נמצאים סביבנו כל הזמן. גם אם הילד לא מבין את הכול אתם יכולים לפתח את החשק להתבונן, לראות ולגלות. כמו תמיד - חינוך (מתמטי) טוב בא מהבית.

 

הילד שלי עולה לכיתה א' (ב'...)

 

על החינוך המתמטי בבית הספר, על שיטות הלימוד ועל ספרי הלימוד, ניתן לכתוב הרבה. אבל אני דווקא רוצה לקחת את ההזדמנות ולפנות אליכם, ההורים, ולתת לכם כמה טיפים לקראת שנת הלימודים החדשה.

 

חומר לימוד

 

בתחילת השנה כדאי לדפדף בספרי הלימוד ולראות אילו נושאים נלמדים במשך שנת הלימודים. אפשר גם לדפדף יחד עם הילד. (אילו עמודים נראים מעניינים, ולמה?) שימו לב לנושאים הבסיסיים והחשובים. מה הילד שלי אמור לדעת עד סוף השנה? אם עדיין לא קיבלתם את כל הספרים ניתן גם לבדוק באתר האינטרנט של משרד החינוך.

 

להיות מעודכנים

 

גם אם ילדיכם אוהבים חשבון והם טובים במקצוע זה,  כדאי להיות מעודכנים על הנעשה בכיתה. התעניינו לא רק בשיעורי הבית ובמבחנים. חשוב מאוד לדעת אם הילד שלכם אוהב שיעור, או שמשעמם לו. ולמה? איך היה היום? יותר טוב, פחות? איזה נושא בחשבון מעניין יותר? שיחה פתוחה ללא קשר לשיעורי בית חשובה מאוד. היא מראה התעניינות ברגשות ובתחושות של הילד ולא רק בתוצאות הבחינות. היו מעודכנים גם כשאין בעיות. כך תוכלו לעזור מיד ובזמן כשיש צורך!

 

 

שיעורי בית

 

שיעורי הבית הם הזדמנות לחזור על הנלמד בבית הספר והם באחריותו של הילד. זה כמובן לא אומר שאנחנו לא מתעניינים בהם בכלל. מתי אתה מעדיף לעשות את השיעורים? לפני או אחרי המשחק? אם ילד לא רוצה בכלל, כדאי לבדוק למה. האם כמות שיעורי הבית גדולה מידי? האם קשה לו להתרכז? האם סתם לא מעניין אותו? בררו את התשובות לשאלות אלה ונסו למצוא פיתרון יצירתי. למשל, אם כמות שיעורי הבית גדולה מידי, צרו קשר עם המורה. ביחד עם המורה נסו להבין אילו שאלות חשובות באמת, ועל אילו שאלות ניתן לדלג. "דיברתי עם המורה ו..." – כן, בדרך כלל יש עם מי לדבר. ביחד ניתן ליצור סביבה תומכת המתאימה לילד שלכם.

 

הקשר למורה

 

צרו קשר עם המורה. חשוב להכיר אחד את השני. לא רק כשיש בעיות. התעניינו, ואם יש לכם רעיון טוב, אל תהססו להציע. ביחד מצאו פיתרונות למצבים מיוחדים של הילד שלכם. ניתן גם להציע פגישה עם המורה והילד ביחד כדי לגבש תוכנית מתאימה. 

 

   

שיעור חשבון  - זה משחק!

  

בשבילי חשבון תמיד היה משחק! מגיל קטן...גם לפני שידעתי לקרוא.

במיוחד בבית ספר יסודי ניתן ללמוד את כל החומר הנלמד בכיתה על ידי משחקים. אם אין לכם משחקים מתמטיים בבית, ניתן גם להכין הרבה משחקים לבד או ביחד עם הילדים. הנה לכם רק כמה רעיונות:

· במקום דף תרגול אפשר להכין משחק זיכרון (או דומינו, למשל) עם אותן השאלות. עצם הכנת המשחק דורשת כתיבת שאלות ותשובות. ואחר כך גם ניתן לשחק שוב ושוב בלי להתייאש.

· משעמם לכם? הכינו עוגיות מזל. (אתם מכירים את העוגיות עם הפתקים בפנים?) במקום המשאלה תוכלו גם לכתוב שאלות בחשבון.

· לילדים שאוהבים לצייר, אפשר גם לקנות צלחת לבנה והם כותבים עליה את כל התרגילים שקשה להם לזכור. ניתן גם להכין מצעית אישית, או מפה מפלסטיק או אפילו וילון אמבטיה. כל ילד רושם את התרגילים שלו בצבע שלו.

· לסופרים שביניכם – כתבו סיפור מתמטי...(גם אני אשמח לקרוא את הסיפורים שלכם.) 

· והנה לכם עוד רעיון מוצלח: רשמו פתקים עם שאלות לילדים. תלו אותם בכל מיני מקומות בבית, במקרר, בארון, מעל המיטה וכו'. כל פעם שהילד מוצא פתק הוא מיד פותר אותו ומביא אותו אליכם. התחילו עם שאלה אחת על כל פתק, 2-3 פתקים ביום. זהירות -  אל תהפכו את הפתקים לדף תרגילים! זהו משחק מטמון שקט. אתם לא אומרים היכן הפתקים תלויים, לפעמים אפשר גם לצרף מטמון קטן.

 

ואם בכל זאת קשה...

 

להם ולכם. ואם אתם מרגישים שעשיתם את כל מה שאתם יכולים, אל תהססו להתייעץ עם בעל מקצוע. אל תחכו! בעיות קטנות מהר מאוד הופכות לבעיות גדולות. קושי בלימודים משפיע ישירות על התחושות של הילד. הדימוי העצמי של ילד המתקשה בלימודים נפגע. תיקון מצב זה לפעמים קשה יותר מהשלמת החומר הנלמד בכיתה. את אפקט כדור השלג כולנו מכירים. האם זה מאוחר מידי? התשובה היא – לא! אבל זכרו:  תמיד קל יותר לחנך ילד קטן מאשר "לתקן" ילד גדול.

 

 

זה מזכיר לי סיפור אישי לפני כמה שנים. כמו בכל בוקר הזדרזתי להביא את ביתי לגן. "אימא, את הולכת מהר מידי." "כן, אני מצטערת", ואני משתדלת ללכת יותר לאט, באמת. אבל כעבור דקה אני שוב הולכת מהר מידי. "אימא - " "טוב, בואי נראה למה קשה לנו כל כך ללכת ביחד." ספרנו צעדים וגילינו שכל פעם שאני עושה שני צעדים, ביתי נאלצת לעשות שלושה. "כשאני עושה ארבעה צעדים את עושה ..." "ששה!" הלכנו קצת יותר לאט, אבל הלכנו ביחד!

הכול תלוי ביחס, לא כך?   

 

שנה טובה ורגועה,

 

צילה

 

אשמח לענות על שאלות או לקבל תגובות .

 

Rounded Rectangle: ילדים
חוגים
סדנאות
שיעור פרטי
קייטנות

הורים ומורים
סדנאות
יעוץ

בתי ספר
סדנאות
יעוץ
חדרמטיקה
- ערב הורים בנושא לוח הכפל
בירושלים
גוש עציון
ובית שמש


קייטנת סי.אם.סי - ההרשמה החלה
מספר המקומות מוגבל


הזמנה למורים

הזמינו עכשיו סדנאות למורים

ההרשמה לחוגים לשנת הלימודים תשע"ב החלה